Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet jest bardzo proste i bezpieczne, dlatego każdego roku przybywa podatników, którzy wybierają właśnie tę formę rozliczenia podatku. W minionym roku aż 62 miliony osób złożyło rozliczenie PIT 2016 przez Internet.  Nie ulega więc wątpliwości, że rozliczenie elektroniczne jest nie tylko najszybszą, ale też najprostszą formą wywiązania się z obowiązku rozliczenia podatku z urzędem skarbowym.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – etapy

Etap I – Identyfikacja podatnika

Żeby właściwie wypełnić deklarację PIT przez internet potrzebujemy danych o wszystkich naszych dochodach, które uzyskaliśmy w poprzednim roku podatkowym (otrzymujemy je od pracodawcy w postaci PIT 11). Żeby przesłać rozliczenie PIT 2016 przez Internet potrzebne będą także nasze dane osobowe, takie jak:

  • PESEL            lub NIP (w przypadku przedsiębiorców),
  • imię     i nazwisko oraz data urodzenia,
  • wysokość        przychodu z zeznania podatkowego za poprzedni rok.

Bez wpisania ubiegłorocznej kwoty przychodu nie będzie możliwe przesłanie deklaracji. Kwota ta jest jednym z elementów systemu identyfikacji podatnika i zastępuje elektroniczny podpis kwalifikowany.

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet obejmuje następujące wzory deklaracji PIT:

  • PIT 16A (karta podatkowa);
  • PIT 19A (duchowni);
  • PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany);
  • PIT 36 (działalność gospodarcza);
  • PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym);
  • PIT 37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty,        emerytury);
  • PIT 38 (dochody kapitałowe).

Dodatkowo drogą elektroniczną złożyć będzie można wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej (PIT 16).

Etap II – wybór programu i rozliczenie PIT 2016 przez Internet

Podatnicy decydujący się na elektroniczne rozliczenie podatku mają do wyboru rządową aplikację e-Deklaracje umieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów pozwalającą na bezpłatne wypełnienie i przesłanie odpowiedniej deklaracji podatkowej lub jeden z wielu programów do rozliczenia PIT dostępnych w Internecie. Wybierając drugą opcję trzeba zwrócić uwagę, czy program, którym jest aktualny i obejmuje  tegoroczne przepisy podatkowe oraz formularze deklaracji PIT.

Etap III  –  wybór  i wypełnienie właściwej  deklaracji PIT 2016

Wszystkie dobre programy do rocznych rozliczeń podatkowych mają bazę łatwych do rozliczenia aktywnych arkuszy. Część z nich posiada również mają kreatora prowadzącego podatnika przez kolejne pola formularza. Wszystko liczy się automatycznie a prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych praktycznie nie istnieje.Dodatkowo programy ułatwiają wybór właściwej deklaracji i załączników.

Etap IV – sprawdzenie  poprawności wpisanych przez podatnika  danych i wysłanie deklaracji

Ryzyko popełnienia błędu rachunkowego w zasadzie nie istnieje, jednak ważne jest sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych z PIT 11. Dlatego warto dokładnie sprawdzić  deklarację przed jej wysłaniem.  Aplikacja e-Deklarację nie zezwoli nam na wysłanie zeznania bez podania naszych danych osobowych i dokładnej kwoty przychodu wykazanej w deklaracji PIT za zeszły rok.

Etap V – pobranie dokumentu UPO.

Ważne jest, żeby podatnicy, którzy wysłali rozliczenie PIT 2016 przez Internet  dysponowali dowodem poprawnego przesłania deklaracji do organów podatkowych. Potwierdzeniem elektronicznego złożenia deklaracji PIT 2016  jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten należy pobrać po zakończeniu wysyłki deklaracji  i wydrukować lub zachować w pamięci komputera.

Previous Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi
Next Służba i pasja - spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Może to Ci się spodoba

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Uczniowie wrócili wreszcie do ostrowieckich szkół

Uroczystsza inauguracja nowego roku szkolnego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się w PSP nr 5. Uczniów klas 1 – 3 tej placówki przywitał gospodarz miasta prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Po ponad rocznej przerwie

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Inauguracja „Bezpiecznych Wakacji 2017” z sądeckimi policjantami

Bezpieczne Wakacje 2017 uważamy za otwarte! Takim okrzykiem w minioną sobotę (24 czerwca), zainaugurowano rozpoczynające się wakacje. Festyn na płycie rynku odbył się z udziałem sądeckich policjantów, którzy promowali zasady

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź