40 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce
Spektaklem młodzieży szkolnej w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęły się obchody 40. Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.
Ostrowiec Świętokrzyski był jedynym miastem na terenie ówczesnego województwa kieleckiego, w którym, w proteście przeciwko aresztowaniom działaczy NSZZ „Solidarność”, 13 grudnia 1981 roku wybuchł strajk na terenie zarówno starego, jak i nowego zakładu Huty imienia Marcelego Nowotki. Protest hutników trwał dwa dni, mimo poważnego zagrożenia obyło się bez rozlewu krwi. Jednak kilkudziesięciu działaczy „Solidarności” zostało aresztowanych i internowanych
We Mszy Świętej w imieniu prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego uczestniczyli Wiceprezydent Miasta Piotr Dasios, oraz Radni Miejscy: Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka-Kuzdak, Włodzimierz Stec i Włodzimierz Sajda.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik „Solidarności” i złożenie wiązanek przez delegacje. Wiązanki złożyli m.in.: Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak wraz Przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem, Wiceprezydent Miasta Piotr Dasios wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Martą Woźnicką-Kuzdak i Włodzimierzem Stecem, Radni Rady Miasta: Włodzimierz Sajda, Artur Głąb, Dariusz Kaszuba, Renata Duda, Grażyna Maj. Kwiaty złożyli także Agnieszka Rogalińska – członek zarządu powiatu ostrowieckiego oraz Mariusz Łata – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Celsy Huty Ostrowiec z Prezesem Zarządu Juan Antonio Veristain Arteche na czele, a także delegacji NSZZ „Solidarność” z Wojciechem Krasuskim na czele.
W murach Ostrowieckiego Browaru Kultury do 19 grudnia 2021 r. można oglądać wystawę pamiątek związanych ze Stanem Wojennym przygotowaną przez Stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980 -1989.
Źródło: Urząd Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim
Może to Ci się spodoba
Poznaliśmy laureatów plebiscytu „Uczeń Roku 2020/2021”
W środę 23 czerwca odbyła się trzydziesta już finałowa gala podsumowująca plebiscyt „Ucznia Roku” organizowanego wspólnie przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gazetę Ostrowiecką. Patronem plebiscytu był prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego
Piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin oraz Dnia Rodzicielstwa Zastępczego
W sobotę Ostrowiecki Rynek zapełnił się mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy przybyli na Piknik Rodzinny zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Dyrektor Joanną Pikus na czele. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta
W hołdzie bohaterom Warszawy
1 sierpnia br. w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego główne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła w intencji Ojczyzny i uczestników walk powstańczych z udziałem wicestarosty Andrzeja
Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny
Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium
Święty Mikołaj nie zapomniał o ostrowczanach
Nie w bryczce, nie w zaprzęgu, ale kabriolecie przyjechał do naszego, miasta nie kto inny, jak Święty Mikołaj. To był dzień pełen wrażeń, śmiechu i dobrej zabawy dla najmłodszych ostrowczan, którzy mieli tę
Oficjalne obchody Dnia Strażaka
W imieniu Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w oficjalnych obchodach Dnia Strażaka oraz 30 – lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej, udział wziął Wiceprezydent Miasta Piotr Dasios. Uroczystości miały miejsce w jednostce Komendy Powiatowej Państwowej

